Node.js kullanırken sürekli olarak modül kullanmamız gerekiyor.Kısacası Node.js ' de proje geliştirebilmek için modllerle çalışmanız şart. Peki şimdi aklınıza şu soru gelmiştir mutlaka gömülü modüller çoğu işi yapabilirken neden harici modül yüklemeliyiz.

  • Harici modüller kod fazlalığını ver karmaşıklığını ortadan kaldırırlar.
  • Zaman kazandırırlar.
  • Harici uygulamalar kullanmanız gerekebilir ( ör : görüntü kırpma uygulaması ) ve bu uygulamarın kendi modülleri vardır.

Node.js'de gömülü (dahili) modüller olduğu gibi harici olarak dışardan da modül ekleyebiliriz. Örneğin node.js ilk örnek bölümümüz var.O bölümdeki http modülü dahili bir moduldür.Yani siz Node.js yi yüklediğiniz anda http modülü de yüklenir. Fakat Node.js de ileri seviyelerde göreceksiniz ki harici modülsüz adım dahi atamazsınız.

Bu bölümümüzde harici modülleri nasıl yükleyeceğimizi anlatacağız.

Modül yükleme :

Node.js ' de modül yüklemek için en kolay yol npm kullanmaktır. Neden diye soracak olursanız moduller çoğunlukla başka moduller de içerebiliyor ve sizin bunları tek tek bulup yüklemeniz gerekiyor. Gelelim npm ile modül nasıl yüklenir.

C:\Users\kullanıcı-adınız>npm install express
Yukarıdaki komut satırını inceleyelim :

Burada mutlaka ama mutlaka projenizin bulunduğu dosya ortamında komut işlemcisini açıyoruz.
Daha sonra npm install < istediğimiz modül > komutunu çalıştırıyoruz.
Not : Biz komut satırımızda Node.js nin belki de en önemli modülü olan express ' i yükledik.

Modüllerin projeye dahil edilmesi :

Node.js kullanırken modülleri projemize dahil etmek için require( "modül ismi" ) yöntemini kullanıyoruz.Örnek ile daha iyi anlaşılacak.
var http = require( "express" );
Yukarıdaki kod satırımızda daha önce yüklemiş olduğumuz express modülünü projemize dahil ettik.